Brevpress, Ryssland, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

BREVPRESS, 1800-talets första hälft, sannolikt S:t Petersburg, brännförgylld brons, sockel fanerad med malakit, i form av dansande bonde spelande triangel, höjd inklusive sockel, 14,5, diameter 9 cm, äldre lagningar

LITTERATUR:
Härskarkonst, Nationalmuseum, Stockholm 2010, sidan 40, jämför bordsdekoration tillverkad i S:t Petersburg, omkring 1813, Statliga Eremitaget

1033

2017-12-12