Bruno Liljefors, Räv och gräsand en vinterdag
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Räv och gräsand en vinterdag
Signerad Bruno Liljefors. Olja på duk, 35 x 50 cm.
PROVENIENS
Direktör John Larsson, Nyköping
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, åttonde delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 414, samling 687
2089
2017-12-13