Byrå, gustaviansk, av Jonas Hultstén
Klubbat för:
110000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, jakaranda, lönn m.fl. träslag, delvis brännförgyllda beslag i mässing, samkomponerad front, intarsia med graverad dekor och karnaubavax, dekor av medaljonger med lagerfestonger och hängen, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, nedre frontsarg med droppbeslag, snedställda hörn, ben med avslutande fothylsor, skiva av kolmårdsmarmor otydligt märkt med rödkrita, nyckel medföljer, höjd 84, 71 x 39 cm, slitage, fanérskador, enstaka smärre beslagskompletteringar, skivan samtida men ej ursprunglig
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 189, jämför byråar av Jonas Hultstén
1120
2017-12-12