Byrå, gustaviansk, av Mathias Engström
Klubbat för:
90000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
MATHIAS ENGSTRÖM (ämbetsmästare i Stockholm 1758-1797), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, signerad och daterad Math: Engström d: 16 December 1780, fanerad med amarant, björk, jakaranda, lönn och masurbjörk, delvis färgad, graverad dekor med inläggningar av vax, delvis brännförgyllda beslag, samkomponerad front med fält och friser, övre lådan med gallerverk och fleuronger, fronten med schackbräde och fruktkorg, snedställda hörnstolpar med inlagda roskvistar, sidorna med fält, friser och vindruvsklassar, dragringar med bandrosetter, lambrekängbeslag av korslagda palmblad, avsmalnande ben med guttæ och fothylsor, skiva i röd kalksten med kälning, nyckel medföljer, höjd 84, 112,5 x 55 cm, smärre fanérskador, skivan lagad
Synnerligen ovanlig gustaviansk byrå av Mathias Engström i Anders Lundelius manér
PROVENIENS: Fru Malin Nathhorst, född Westerberg
1195
2017-12-12