Byrå, rokoko, av Friedrich Kruus
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
FRIEDRICH KRUUS (ämbetsmästare i Stockholm 1745-1768), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad FK, fanerad med plommon och valnöt, brännförgyllda och ciselerade beslag i mässing, bukig form, inläggningar av fält, sidorna lagda i V-form, nyckel medföljer, höjd 82, 88 x 50 cm, smärre lagningar och torrsprickor, ett ben med äldre förstärkningar
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2000, nr 1672
1083
2017-12-12