Byrå, rokoko, av Friedrich Kruus

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

FRIEDRICH KRUUS (ämbetsmästare i Stockholm 1745-1768), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad FK, fanerad med plommon och valnöt, brännförgyllda och ciselerade beslag i mässing, bukig form, inläggningar av fält, sidorna lagda i V-form, nyckel medföljer, höjd 82, 88 x 50 cm, smärre lagningar och torrsprickor, ett ben med äldre förstärkningar

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2000, nr 1672

1083

2017-12-12