Byrå, rokoko, av Johan Noræus

Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Byrå, rokoko, av Johan Noræus

Klubbat för:

85000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JOHAN NORÆUS (mästare i Stockholm 1769-1781), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad I:NORÆUS. samt Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad med amarant, jakaranda och plommon, beslag i brons, bukig form med parkettläggning, draghandtag i naturalistisk form, sidorna med inläggningar av romber, skiva av kalksten med dubbel kälning, nyckel finns, höjd 81, 75 x 46 cm, smärre lagningar och retuscher

1180

2017-12-12