Byrå, rokoko, av Johan Noræus
Klubbat för:
85000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
JOHAN NORÆUS (mästare i Stockholm 1769-1781), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad I:NORÆUS. samt Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad med amarant, jakaranda och plommon, beslag i brons, bukig form med parkettläggning, draghandtag i naturalistisk form, sidorna med inläggningar av romber, skiva av kalksten med dubbel kälning, nyckel finns, höjd 81, 75 x 46 cm, smärre lagningar och retuscher
1180
2017-12-12