Byrå, rokoko, tillskriven J.W. Metzmacher
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHAN WILHELM METZMACHER (mästare i Stockholm 1769-83/95) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant, lönn och valnöt, brännförgyllda beslag, bukig form, samkomponerad front med parkettläggning, draghandtag och nyckelskyltar i form av rocailler och ströblomster, sidostycken med friser och fält, stående rygg, skiva av kolmårdsmarmor med dubbla källningar, märkt med rödkrita N:2, nyckel medföljer, höjd 80,5, 105,5 x 59,5 cm, smärre fanérskador och lagningar, beslagskedjor saknas
Övre fyllning är pluggad på samma sätt som Metzmachers gustavianska byråar.
LITTERATUR:
Marshall Lagerquist: Rokokomöbler, Stockholm 1949, bild 58, jämför byrå av Metzmacher
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 264, jämför byrå av Metzmacher
1181
2017-12-12