Byrå, sengustaviansk, av Anders Scherling
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
ANDERS SCHERLING (mästare i Stockholm 1771-1809/ca. 1819), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad ASL, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, övre lådan med lådinredning, snedställda kannelerade hörnstolpar, avsmalnande ben med hylsor, skiva av cararramarmor, nyckel medföljer, höjd 83,5, 65 x 46 cm, smärre slitage, mindre lister och en fothylsa saknas, skiva med mindre spricka
PROVENIENS:
Rådmannen Christoffer Fredrik Wendt (1803-1874), Ystad
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
1198
2017-12-12