Byrå, sengustaviansk, av Anders Scherling

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

ANDERS SCHERLING (mästare i Stockholm 1771-1809/ca. 1819), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad ASL, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, övre lådan med lådinredning, snedställda kannelerade hörnstolpar, avsmalnande ben med hylsor, skiva av cararramarmor, nyckel medföljer, höjd 83,5, 65 x 46 cm, smärre slitage, mindre lister och en fothylsa saknas, skiva med mindre spricka

PROVENIENS:
Rådmannen Christoffer Fredrik Wendt (1803-1874), Ystad
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

1198

2017-12-12