Byråar, stockholmsarbeten i transition

Klubbat för:

130000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

BYRÅAR, ett par, stockholmsarbeten i transition, Niclas Korps art, fanerad och massiv mahogny, förgyllda mässingsbeslag, konturerade skivor, den ena med tre lådor, den andra med luckor samt ett fast hyllplan, dragringar i form av lagerkransar, nyckelskyltar med kläppar av linser, snedställda hörn, cabriolben med beslag av akantus, höjd 78,5, 84 x 47,5 cm, obetydliga fanérlagningar, ställvisa beslagskompletteringar

Byråarnas utanpåliggande bottnar är ett tecken på tidig produktion, cabriolbenen har kvardröjande rokokodrag som bekräftar möblernas övergångsstil i transition.

1121

2017-12-12