Camera obscura, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CAMERA OBSCURA, 1700-talets andra hälft, trä med originalmålning av marmorerade fält, pyramidformad, krönt av huv med lins och spegel, fem kolorerade kopparstick 16/1700-tal med motiv av byggnader, landskap och interiör, överdrag i textil med ätten Gyllenstierna av Björksunds vapen, senare benställning medföljer, höjd 84, 59 x 50, total höjd 144 cm, slitage och skador

PROVENIENS:
Sannolikt riksmarskalk greve Göran Gyllenstierna av Björksund (1721-1799), friherre till Lundholm, herre till Almare-Stäket, Thorönsborg och Örby, gift med Eva Maria Ribbing (1730-1812)
därefter i arv inom ätten Mörner af Morlanda, sannolikt på Thorönsborg eller Herrborum i Östergötland
greve Magnus Stenbock (1911-2007), Herrborum, S:t Anna socken, Östergötlands län
därefter förvärvad av den nuvarande ägaren

1055

2017-12-12