Carl Fredrich Brander, Jonas Wulfwenstierna
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CARL FREDRICH BRANDER
1705-1779
Porträtt av kammarrådet friherre Jonas Wulfwenstierna (1681-1762) i pudrad peruk, klädd i grå sammetsrock, vit lindhalsduk samt blå mantel, bärandes Nordstjärneordens stora ordenstecken i svart band samt storkorskraschan - midjebild
Olja på duk, 79 x 63 cm.
Samtida förgylld och bronserad ram i rokoko
Registrerad i Svenska Porträttarkivet (SPA) 1925:670, Nationalmuseum
PROVENIENS
Hugo Rehbinders samlingar, Stockholm
Bukowski Auktioner, auktion 197, 27 april 1913, katalognr 14
Carl Gustaf von Platens samlingar, Stockholm
Bukowski Auktioner, auktion 562, Klassiska, våren 2011, katalognr 311
Privat svensk samling
LITTERATUR
Georg Göthe: Ett svenskt porträttgalleri samladt af Hugo Rehbinder, 1913, katalognr 14
Sixten Strömbom (red): Index över svenska porträtt 1500-1850, band II, 1935/43, sidan 946
2117
2017-12-13