Carl Larsson, Flicka med svärd (Judith)
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
CARL LARSSON
1853-1919
Flicka med svärd (Judith)
Signerad C.L. Olja på duk, 42 x 35 cm.
Utförd säkerligen under 1870-talets andra hälft
PROVENIENS
(möjligen) Konstnär Oskar Stenvall (1856-1916), Göteborg
därefter (möjligen) i arv till nevön Algot Nilsson (1883-1976), kamrer vid Skandinaviska banken, Göteborg
därefter i arv fram till nuvarande ägare
Stilistiskt är den aktuella målningen mycket lik Carl Larssons olja Hos Häxan, utförd 1877.
2036
2017-12-13