Carl Wilhelmson, Modell i gul fåtölj

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CARL WILHELMSON
1866-1928
Modell i gul fåtölj
Signerad C. Wilhelmson och daterad på baksidan 1926 jan. Olja på pannå, 48,5 x 35,5 cm.

PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Internationella, auktion nr 528, våren 2003, katalognr 92

LITTERATUR
Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson, SAK 1938, upptagen i verkförteckningen under år 1926, katalognr 835

2107

2017-12-13