Carl Wilhelmson, Modell i gul fåtölj
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CARL WILHELMSON
1866-1928
Modell i gul fåtölj
Signerad C. Wilhelmson och daterad på baksidan 1926 jan. Olja på pannå, 48,5 x 35,5 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Internationella, auktion nr 528, våren 2003, katalognr 92
LITTERATUR
Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson, SAK 1938, upptagen i verkförteckningen under år 1926, katalognr 835
2107
2017-12-13