Carl Wilhelmson, Naketstudie

Carl Wilhelmson, Naketstudie
Carl Wilhelmson, Naketstudie
Carl Wilhelmson, Naketstudie
Carl Wilhelmson, Naketstudie
Carl Wilhelmson, Naketstudie
Carl Wilhelmson, Naketstudie
Carl Wilhelmson, Naketstudie
Carl Wilhelmson, Naketstudie

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

CARL WILHELMSON
1866-1928
Naketstudie
Signerad och daterad Carl Vilhelmson Paris 1891. Olja på duk, 34 x 28 cm.
Originalram

PROVENIENS
Direktör Gunnar Stenbeck

UTSTÄLLD
Carl Wilhelmson Retrospektiv utställning, N:o 103, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1934, katalognr 15

LITTERATUR
Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson, SAK publ. XLVII, Stockholm 1938, omnämnd i katalogen som nr 16

2041

2017-12-13