Carl Wilhelmson, Naketstudie
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
CARL WILHELMSON
1866-1928
Naketstudie
Signerad och daterad Carl Vilhelmson Paris 1891. Olja på duk, 34 x 28 cm.
Originalram
PROVENIENS
Direktör Gunnar Stenbeck
UTSTÄLLD
Carl Wilhelmson Retrospektiv utställning, N:o 103, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1934, katalognr 15
LITTERATUR
Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson, SAK publ. XLVII, Stockholm 1938, omnämnd i katalogen som nr 16
2041
2017-12-13