Carl Wilhelmson, Soluppgång i fiskeläget

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL WILHELMSON
1866-1928
Soluppgång i fiskeläget
Olja på pannå, 27 x 21,5 cm.

PROVENIENS
Elsa Boström, Sandhamnsgatan 57, Stockholm
därefter i arv till konsthistorikern och intendenten vid Nationalmuseum Kjell Boström och dennes hustru, förste antikvarien vid Riksantikvarieämbetet Ragnhild Boström.

2030

2017-12-13