Christian Eriksson, Sittande same
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
CHRISTIAN ERIKSSON
1858-1935
Sittande same - Per Kuhmoinen
Signerad och daterad Chr. Eriksson Kiirunavaara 1909. Mörkpatinerad brons, höjd 21 cm.
Gjutarstämpel Hugo Elmqvist
LITTERATUR
Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 177-178, jämför bild sidan 179
2054
2017-12-13