Christian Eriksson, Sittande same

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

CHRISTIAN ERIKSSON
1858-1935
Sittande same - Per Kuhmoinen
Signerad och daterad Chr. Eriksson Kiirunavaara 1909. Mörkpatinerad brons, höjd 21 cm.
Gjutarstämpel Hugo Elmqvist

LITTERATUR
Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 177-178, jämför bild sidan 179

2054

2017-12-13