Damarbetsbord, gustavianskt, av Anders Lundelius
Klubbat för:
110000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
ANDERS LUNDELIUS (hallrättsmästare i Stockholm 1778-1823), damarbetsbord, gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med amarant, björk, jakaranda och lönn, delvis förgyllda beslag, skiva med intarsia i trompe l'oeil med skriv- och syutensilier, kantlister, låda med fack, hörnfleuronger, benen med guttæ, avsmalnande ben med ådror, avslutande fothylsor med hjultrissor, höjd 73, 64,5 x 38 cm, smärre skador och lagningar, spår efter garnvindor
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 246 & 249, jämför damarbetsbord signerat av Anders Lundelius
1194
2017-12-12