Damskrivbord, empire, av Johan Berglund
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOHAN BERGLUND (ämbetsmästare och hovschatullmakare i Stockholm 1816-1821/23), damskrivbord, stockholmsarbete i empire, etikettsignerad, fanerat med mahogny, brännförgyllda bronsbeslag, skiva med balustrad, uppfällbar spegel med kvicksilverfolierat glas, fronten med låda, beslag i form av palmetter och thyrsosstav, lådhurtsar med dold mekanisk låsspärr, svängda ben med skulptersde och förgyllda tassfötter, svärtad fotplatta, nyckel medföljer, höjd 82, 98 x 49 cm, smärre slitage och skador, enstaka beslag saknas, spegelfunktionen kärv
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 59, jämför lavoar i Skoklosters slott av Johan Berglund
1154
2017-12-12