Damskrivbord, rokoko, Samuel Pasch krets

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

DAMSKRIVBORD, stockholmsarbete i tidig rokoko, Samuel Pasch krets, fanerat med valnöt, nyckelskyltar i brons, fronten med två lådor, svängda ben med mässingsskodda kanter och avslutande fothylsor, nyckel medföljer, höjd 76, 80 x 51 cm, fanérskador och lagningar, senare lås
Av möbelns lådor att döma är tillverkaren en svensk snickare som studerat i Frankrike. Här finns två tänkbara namn, Lorentz Nordin och Samuel Pasch, som gesällvandrade tillsammans till Paris. Båda blev hovschatullmakare 1743 på Carl Hårlemans rekommendation. Även den samtida Christian Linning anamade i viss utsträckning det franska sättet att tillverka möbler.

LITTERATUR:
Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, sidan 130, jämför nattkommod för Lovisa Ulrikas sängkammare, sidan 133

1082

2017-12-12