David Andersson von Cöln, Höns med kycklingar
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
DAVID ANDERSSON VON CÖLN
1689-1763, tillskriven
Höns med kycklingar
Olja på duk, 38 x 64 cm.
Registrerad och fotograferad av Svenska porträttarkivet, Nationalmuseum, april 1967
PROVENIENS
Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
adelsmannen Alexander Seton (1738-1814)
medicine doktor Patrik Seton (1766-1837)
godsägare Alexander Seton (1806-1884)
hovjägmästare Patrik Baron Seton (1849-1911)
Klingsta gård, Danderyds socken, Stockholms län
godsägare Alexander Georg Seton (1882-1966)
därefter genom arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Albin Roosvall (red): Svenska Hem i ord och bilder, 18:de årgången, Stockholm 1930, Klingsta, avbildad i övre salongen på sidan 212
2051
2017-12-13