Duchesse brisée, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
46000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
DUCHESSE BRISEE, gustavianskt stockholmsarbete, Erik Öhrmarks art, träskuren dekor och pastellage, godronnerade ryggkrön, sarger med bladstav, volutformade armlän, hörnfleuronger, överkragade, bladhölstrade och kannelerade ben, framtagen originalfärg, total längd 184 cm, slitage, lagningar, retuscher
1146
2017-12-12