Ehrenstrahl, hans ateljé, Nespellina och Dondon

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL
hans ateljé
Porträtt av Nespellina och Dondon på en guldkantad hyende i blått
Olja på duk, 63,5 x 76 cm.
Uppfodrad duk. På baksidan påskrift möjligen upprepning från originalduken.

Hundarna är av rasen King Charles spaniels och de tillhörde riksänkedrottningen Hedvig Eleonora. Dondon skänktes senare till svägerskan prinsessan Maria Euphrosyne, gift med greve Magnus Gabriel De la Gardie.

Sannolikt är det om Nespellina (Espelina) som Eric Lindschöld har skrivit en liten avskedsdikt, "Epitaphium öfver h. m:t enkedrottningens hund Epelin som ligger begrafven i trädgården på Ulriksdahl".

Jämför med målning i samlingarna på Nationalmuseum (NMGrh 834) samt i samlingarna på Drottningholm

PROVENIENS
Bukowskis Auktioner, No 469, Internationella, hösten 1989, katalognr 12

UTSTÄLLD
Hunden, Läckö slott, Västergötland, Kållandsö 1983, katalog sidan 82, katalognr 4

LITTERATUR
Bertil Rapp: Djur och stilleben i karolinskt måleri, Nordiskt rotogravyr/Stockholm 1951, se text sidan 115 samt jämför bild 82.

2049

2017-12-13