Emanuel Thelning, Porträtt, ett par
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
EMANUEL THELNING
1767-1831
Porträtt av överstelöjtnant Carl Fredrik Ekestubbe och hans andra hustru, Anna Elisabet Kraftman, iklädd blå kofta, spetsfischy och vit mössa, ett par - bröstbilder
Olja på duk, ovala, 56 x 48 cm vardera (2)
Utförda på 1780-talet
Överstelöjtnant Carl Fredrik Ekestubbe till Olkkala (1727-1784), chef för Sääksmäki kompani och hans andra hustru Anna Elisabet Kraftman (1751-1785).
Registrerade i Svenska porträttarkivet (SPA) 1919:105 och 1919:102
PROVENIENS
Överstelöjtnant Carl Fredrik Ekestubbe, Olkkala, Vichtis, Nyland, Finland
därefter i arv till hans son häradshövdingen lagman Carl Johan Ekestubbe (1763-1821), Lampola, Halikko socken, Finland
därefter i arv till hans son underlöjtnant Reinhold Ferdinand Ekestubbe (1807-1880)
därefter i arv till hans son överstelöjtnant Mauritz Ekestubbe (1848-1876), Jupper gård, Esbo, Finland
därefter i arv till hans dotter Julia Ekestubbe (1875-1957), g.m. kammarherre greve Christer Bonde af Björnö (1869-1956), Hässelby, Uppland
därefter genom arv till nuvarande ägare
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Index över svenska porträtt 1500-1750 i svenska porträttarkivets samlingar, Vol. I, 1939, omnämnd sidorna 238 och 445
Konstnären Emanuel Thelning föddes 1767 i Västergötland. Han studerade vid Kungliga akademien för de fria konsterna i Stockholm, där han blev handledd av Louis Jean Desprez och Carl Gustaf Pilo. Thelning var verksam i Finland 1798-1813 och därefter i Sankt Petersburg där han avled 1831. Hans målningar återfinns i Borgå domkapitel i Nyland, Cygnaei galleri i Helsingfors och på Finlands Nationalmuseum.
2060
2017-12-13