Figurin, rokoko, Marieberg
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
FIGURIN, rokoko, Marieberg, Pierre Berthevins period (1766-1769), i form av morian, ristad signatur MB, polykromt bemålat mjukt porslin, höjd 15 cm, skador och lagningar, retuscher
LITTERATUR:
Carl Hernmarck: Marieberg, Stockholm 1946, sidan 216, jämför signaturen
1010
2017-12-12