Figurin, Ryssland 1900-tal
Klubbat för:
230000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
FIGURIN, Ryssland 1900-talets första hälft, Statliga porslins fabriken, porslin, föreställande Prins Ivan ur Stravinskys balett "Eldfågeln", efter en design av Dmitri Ivanov och målad efter design av Varvara Rukavishnikova, märkt undertill med fabriksmärkning samt 1918 205/17 1923, höjd 24 cm
1031
2017-12-12