Flintlåspistoler, av Johann Jacob Kuchenreuter
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
JOHANN JACOB KUCHENREUTER (vapensmed i Steinweg 1709-1783, hovbössmakare åt fursten av Thurn och Taxis), ett par flintlåspistoler, signerade JACOB KUCHENREUTER, nålräfflade oktagonala pipor med signaturer i silver, kaliber ca 12,5 mm, ställbara snälltryck, pistolerna numrerade 1 och 2, helstockar med nätskurna kolvar och hornnäsor, järnbeslag, längd 41 cm, en hane möjligen inte ursprunglig, kolvsprickor, klaffsikte saknas
Flera generationer av familjen Kuchenreuter var mycket framgångsrika vapensmeder, vars kunder omfattade kungen i Böhmen, Napoleon och tsaren av Ryssland. Johann Jacob och hans bror Johann Andreas var bland de mest kända medlemmarna i familj med vapensmeder. Kuchenreuter var verksam i Steinweg, nära Regensburg, i Tyskland, hans arbeten finns representerade i exempelvis de kungliga samlingarna på Windsor Castle i Storbrittanien.
1051
2017-12-12