Flintlåständare med vaxstapelställ, Wedevågs bruk
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
FLINTLÅSTÄNDARE med VAXSTAPELSTÄLL, rokoko, 1700-talets andra hälft, stämplad WEDEVÅG, stål, i form av flintlåspistol, fängpanna, stocken med träskurna akantusornament, märkt JAO, höjd 15, 34 x 9 cm, smärre slitage, stocken med mindre skada
LITTERATUR:
Åke Setterwall, Stig Fogelmarck och Bo Gyllensvärd: Kina slott på Drottningholm, Malmö 1972, sidan 224 jämför snarlik flintlåständare med vaxstapel tillverkat av Jacob Nussbaum för Adolf Fredrik, ursprungligen i kungens paviljong på Kina slott
1050
2017-12-12