Flintlåständare med vaxstapelställ, Wedevågs bruk

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

FLINTLÅSTÄNDARE med VAXSTAPELSTÄLL, rokoko, 1700-talets andra hälft, stämplad WEDEVÅG, stål, i form av flintlåspistol, fängpanna, stocken med träskurna akantusornament, märkt JAO, höjd 15, 34 x 9 cm, smärre slitage, stocken med mindre skada

LITTERATUR:
Åke Setterwall, Stig Fogelmarck och Bo Gyllensvärd: Kina slott på Drottningholm, Malmö 1972, sidan 224 jämför snarlik flintlåständare med vaxstapel tillverkat av Jacob Nussbaum för Adolf Fredrik, ursprungligen i kungens paviljong på Kina slott

1050

2017-12-12