Georg Pauli, Salongsinteriör

Georg Pauli, Salongsinteriör
Georg Pauli, Salongsinteriör
Georg Pauli, Salongsinteriör
Georg Pauli, Salongsinteriör
Georg Pauli, Salongsinteriör
Georg Pauli, Salongsinteriör

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

GEORG PAULI
1855-1935
Salongsinteriör
Signerad med monogram GP. Olja på duk, 99 x 44 cm.
Utförd omkring 1889
.
Motivet är hämtat från Georg och Hanna Paulis stockholmshem på Fjällgatan 11. Vi bjuds här på en vacker salongsinteriör där två personer möts i ett förtroligt samtal. Motivet används även till en avdelningsskärm i fyra sektioner med stockholmsmotiv.

2010

2017-12-13