Grande Coupe, parisarbete, Restauration

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

150 000-175 000 SEK

GRANDE COUPE, parisarbete, Restauration, matterad och polerad brännförgylld brons, rund sockel med kymationbård, basen med reliefdekor av blomsterfestonger, torchèrer och bevingade kvinnofigurer, dansande putti med blomsterkransar, mittstam med växtornamentik bärande korg, godronnerad botten, genombruten sarg med palmetter, höjd 56 cm, slitage, smärre retuscher

LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I-II, München 1986, sidan 384, jämför snarlik bordsuppsats utförd i Paris 1820

1170

2017-12-12