Gustaf Cederström, Trumpetare
Klubbat för:
70000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
GUSTAF CEDERSTRÖM
1845-1933
Trumpetare
Signerad och daterad Gustaf Cederström 1914. Olja på duk, 55 x 46 cm.
PROVENIENS
Direktör Robert Ljunglöf, Stockholm
UTSTÄLLD
Gustaf Cederström Minnesutställning, N:o 109, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1935
LITTERATUR
Axel L. Romdahl: Gustaf Cederström, Stockholm Albert Bonniers förlag 1935, svartvitplansch 73
2052
2017-12-13