Helmer Osslund, Siena. Stadsbild
Klubbat för:
70000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
HELMER OSSLUND
1866-1938
Siena. Stadsbild
Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper fäst på pannå av papp, 48,5 x 67 cm.
PROVENIENS
Helmer och Dagmar Osslund, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Osslund, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare
UTSTÄLLD
Sollefteå-utställningen, 1957, katalognr 32
Skövde 1960, katalognr 21
Helmer Osslund, Prins Eugens Waldemarsudde, september 2008 - februari 2009, katalognr 53 (avbildad i utställningskatalogen sidan 60)
LITTERATUR
Nils Palmgren och Herje Granberg: Helmer Osslund, Malmö 1952, avbildad sidan 89
2039
2017-12-13