Helmer Osslund, Siena. Stadsbild

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

HELMER OSSLUND
1866-1938
Siena. Stadsbild
Signerad Helmer Osslund. Olja på smörpapper fäst på pannå av papp, 48,5 x 67 cm.

PROVENIENS
Helmer och Dagmar Osslund, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Osslund, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare

UTSTÄLLD
Sollefteå-utställningen, 1957, katalognr 32
Skövde 1960, katalognr 21
Helmer Osslund, Prins Eugens Waldemarsudde, september 2008 - februari 2009, katalognr 53 (avbildad i utställningskatalogen sidan 60)

LITTERATUR
Nils Palmgren och Herje Granberg: Helmer Osslund, Malmö 1952, avbildad sidan 89

2039

2017-12-13