Herman af Sillén, Franska pansarfregatter
Klubbat för:
200000 SEK
Utropspris
200 000-250 000 SEK
HERMAN AF SILLÉN
1857-1908
Franska pansarfregatter vid Cherbourgs hamn
Signerad och daterad H. af Sillén 1889. Olja på duk, 200 x 168 cm.
Jämför med målning i samlingarna på Täcka Udden, Djurgården, utförd samma år, med titeln Fransk eskader går till sjöss,utställd på Minnesutställning på Sjöhistoriska Museet i Stockholm, 1942, katalognr 6.
I likhet med många av de svenska konstnärerna i Paris på 1880-talet tillägnade sig Herman af Sillén det impressionistiska gråmåleriet. Hans förebilder inom den marina konsten finner man, inte helt oväntat, bland de holländska mästarna på 1600-talet och hans första målningar avslöjar influenser både från Holland och Frankrike. Efterhand var det framför allt den silverskimrande koloriten som han anammade från den impressionistiska franska skolan. Sedermera, när han vistades i Berlin och fick handledning av norrmannen Hans Gude i dennes ateljé, bleknade de franska influenserna något.
Herman af Sillén växte upp i Stockholm med en ensamstående mor och fyra syskon. Modern uppmuntrade tidigt hans konstnärliga och musikaliska anlag, själv var hon mycket begåvad i båda dessa ämnen. I början av 1880-talet fick han lektioner hos konstnärinnan Hulda Schenson i franskt akvarellmåleri. Följaktligen målade Sillén mest i akvarell hos fru Schenson men hösten 1887 fick han tillfälle att resa till Paris där han även började målade i olja.
Kung Oscar II uppskattade mycket af Silléns måleri och konstnären fick vid ett flertal tillfällen tjänstgöra på kungens fartyg Drott. Erfarenhet hade han - redan som trettonåring hade af Sillén gått in som sjökadett vid Kungliga Flottan. Där hade han blivit väl förtrogen med havet och dess många skiftningar och naturligtvis med ett segelfartygs alla detaljer.
Herman af Silléns namn blev sedermera bekant långt utanför hemlandets gränser. I Sverige fick han lovord för sina skimrande färger, utmärkta luftperspektiv och för sin ovanliga förmåga att uttrycka det monumentala i vågornas rörelse.
2043
2017-12-13