Hugo Birger, Påfågel, trast och guldfasan

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

HUGO BIRGER
1854-1887
Påfågel, trast och guldfasan
Signerad och daterad Hugo Birger Granada 1883. Olja på duk, 47 x 60 cm.

PROVENIENS
Grosshandlare Bror Holmqvist, Kristianstad
Bukowski Auktioner, katalog 417, hösten 1981, katalognr 16

UTSTÄLLD
Vårutställning - Skandinaviskt måleri från 1880 och 90-talen, Åmells konsthandel, Stockholm 1990

LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, del I, tolfte delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 398, samling 671 (med titen: Granada)
Sixten Strömbom: Hugo Birger - en levnadsteckning, Stockholm 1947, omnämnd i verkförteckningen som nr 117

2023

2017-12-13