Jean Baptiste Butay, Jean Baptiste Bernadotte
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
JEAN BAPTISTE BUTAY
Frankrike 1759-1853
Porträtt av Jean Baptiste Bernadotte som Marskalk av Frankrike bärandes franska hederslegionen (Ordre national de la Légion d'honneur) samt preussiska svarta örns orden (Schwarzer Adlerorden) och röda örns orden (Roter Adlerorden) - midjebild
Signerad och daterad Butay 1844. Olja på duk, 73 x 60 cm.
Porträttet utfördes av den franske konstnären Jean Baptiste Butay året då den svenske monarken Karl XIV Johan avled. Konstnären inspirerades av ett tidigare målat porträtt utfört 1803 (i samlingarna på Musée des Beaux-Arts i Pau, inv. 864.5.1), men Butay inspirerades även av ett porträtt målat 1805 av den tyske porträttmålaren Johan Jacob de Lose (1755-1813).
Jean Baptiste Butay och Jean Baptiste Bernadotte kom båda från Pau och kände varandra sedan barndomen. Vid tidpunkten då Bernadotte blev kung av Sverige beställde han av sin barndomsvän vyer från Pau och dess omgivningar. Det aktuella postuma porträttet är en hyllning till den svensknorske monarken, tidigare fransk marskalk, som ett bevis på den vänskap som lierade de båda.
2064
2017-12-13