Johan Krouthén, Sommarlandskap
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHAN KROUTHÉN
1858-1932
Sommarlandskap
Signerad Johan Krouthén. Olja på duk, 50 x 75 cm.
PROVENIENS
Karl Leon Arfvedssons Konstutställning, Stureplan 15, Stockholm
Dr W. Dalgård, Leksand (inköpt på ovanstående konstutställning, den 12/6 1930, för 325 kronor)
därefter genom arv fram till nuvarande ägare
2100
2017-12-13