John Philip Korn, Landskap med figurer

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JOHAN PHILIP KORN
1727-1796
Kustlandskap med figurstaffage
Signerad IPK. Olja på duk, 47 x 69 cm.
Förgylld och bronserad sengustaviansk ram

Johan Philip Korn växte upp i Uddevalla som son till trädgårdsmästaren Philip Ludvig Korn och Maria Elfwing. Han sökte sig, liksom flera av sina jämnåriga, till Stockholm för att förkovra sig inom dekorationsmåleriet som efterfrågades under rokokon, men också som landskapmålare. Huvudsakligen fick Korn sin utbildning av ämbetsmålare i huvudstaden, först hos Christopher Christman d.ä., vars dotter, Dorothea han gifte sig med 1762. Hos Friedrich Carl Schoultz var han en tid gesäll och det var genom hans goda vitsord som han slutligen, 1759, kunde titulera sig som mästare. Såsom många av sina kollegor intog Korn en mellanställning, å ena sidan som ämbetsmålare och å andra sidan som fri konstnär. Dock var hans karriär mest framgångsrik som dekorationsmålare, hans stafflimåleri efterfrågades inte i någon större utsträckning av samtiden. Till slut utsågs Korn till vaktmästare vid Konstakademien. Att detta var en nödlösning för att trygga hans försörjning framgår mellan raderna i protokollet från akademien.

Av de landskapmålningar som Korn efterlämnade bör Kustlandskap med figurstaffage tillhöra de något större kompositionerna i sin genre. Manéret är inspirerat av klassiska äldre stilideal, hämtade ur den franska rokokon och den holländska senbarockens motivflora. Målningen är uppbyggd som en teater med dekorativa kulisser där scenen fylld med figurer som är sysselsatta med allehanda lantliga vardagssysslor såsom fiske och skörd. Till skillnad från Johan Sevenbom eller Johan Fredrik Martin så fortsatte Korn att arbeta i den äldre rokokotraditionen, även när den gustavianska periodens stilelement börjar sitt inträde. Dock tjusar Johan Philip Korns pastorala landskap den nutida publiken på ett synnerligen charmerande sätt!

2120

2017-12-13