Kabinettsfotografi föreställande tsar Nikolaus II
Klubbat för:
8500 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
KABINETTSFOTOGRAFI, omkring 1900-1910, föreställande tsar Nikolaus II av Ryssland (1868-1918), C. E. de Hahn et C.o, Tsarskoe Selo, monterat med fasettslipat glas och stativ av förgylld brons med troféknippe, otydligt märkt på baksidan, fotografiet I. 12 x 9, S. 16,5 x 11, ramen 21 x 15 cm, smärre slitage, tejprester, baksidan med påskrift, glaset med nagg
C.E. de Hahn & C.o var kejserlig hovfotograf verksam i Tsarskoe Selo, Tsarens by, strax utanför S:t Petersburg. Palatsen i Tsarskoe Selo fungerade som sommarresidens för tsarfamiljerna och från 1904 användes Alexanderpalatset som bostad för Nikolaus II.
1029
2017-12-12