Kabinettskåp, 1500-talets andra hälft

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

KABINETTSKÅP, renässans, 1500-talets andra hälft, Sydtyskland, möjligen Augsburg, stomme i furu, fanerat med fruktträ, lönn, poppel, rotfanér, valnöt, m.fl. träslag, delvis färgade i grönt, beslag i delvis brännförgylld mässing, fyra sidor med heltäckande intarsia, fronten och sidorna med friser och fält, ruinmotiv och i fonden landskapsscenerier, ovansidan med rullverk och växtornamentik, baksidan med friser och fält, lådinredning bakom klaff, fyllningar med intarsia i form av ruinmotiv, lådor delvis i valnöt, klaffens insida med rullverk och växtornamentik, höjd 16,5, 20 x 15,5 cm, smärre kompletteringar och fanérskador, spår av ett mindre lås i inredningen

PROVENIENS:
Enligt familjetraditionen greve Jakob De la Gardie (1583-1652) därefter i arv inom familjen
grevinnan Amelia Carolina De la Gardie (1821-1883) gift med adelsmannen Arvid Posse (1820-1901) i hans första gifte
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

LITTERATUR:
Heinrich Kreisel: Die Kunst des deutschen Möbels, första delen, München 1968, bild 184, 200, 215, 217, 218, 220 & 221, jämför intarsiaarbeten
Johan Knutsson: Kabinettskåp på Skokloster, Bålsta 1985, sidan 11, 40f & 62
Signums svenska konsthistoria, Renässansens konst, Lund 1996, sidan 184, jämför inredningen i Kungsmaket på Kalmar slott

1053

2017-12-12