Kandelabrar, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
150 000-175 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, för vardera sex ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fot, postament med bladstav, emblem av segergudinnan Viktoria med offerskålar, krönt av stående karyatid med blomsterfestong, kandelaber i två etage med dekor av maskaroner, palmetter, svanhuvuden och växtornamentik, krönt av kärve och örn med utslagna vingar, lösa manschetter, 88,5 cm, restaurerade, lagningar och retuscher
PROVENIENS:
Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken och härad, Skåne län
LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Skåne, andra bandet, Malmö 1966, sidan 358f, avbildade i Röda salongen på Torups slott
Bukowski Auktioner, Internationella, hösten 2006, nr 1308, jämför en mindre variant av kandelabrar för tre ljus
1106
2017-12-12