Kandelabrar, parisarbeten i empire

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, parisarbeten i empire, för vardera fyra ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, parställda, postament med emblem av militära attribut, krönta av Mars respektive Minerva, kandelaber med dekor av växtornamentik samt lagerkransar, klotformade ljuspipor, höjd 52,5 cm, smärre slitage

LITTERATUR:
Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, sidan 144, jämför kandelabrar i Gröna förmaket på Rosendals slott
Härskarkonst, Nationalmuseum, Stockholm 2010, sidan 86ff, text angående kejsardömets symbolvärd, sidan 88f, jämför avbildade kandelabrar med Mars och Minerva
Sotheby's, Important English and European Furniture, Silver, Porcelain and Carpets, New York, 23 maj 2012, jämför lot 475

1107

2017-12-12