Kandelabrar, sengustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
140000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, högklassiga sengustavianska stockholmsarbeten, matterad och polerad brännförgylld samt patinerad brons, sockel av carraramarmor, fyrkantigt postament, reliefdekor av karyatid med duva och fjäril, sidorna med maskaroner, stående karyatid med fruktkorg på huvudet, draperifestonger, ljusarmar med växtornamentik, bladhölstrade droppskålar, facetterade ljuspipor, lösa manschetter, höjd 58 cm, smärre slitage
PROVENIENS:
Sannolikt gåva från hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta av Holstein-Gottorp till greve överste Gustaf Erik Adam Taube (1796-1852) gift med friherrinnan Gustava Eleonora Ridderstolpe (1814-1888)
genom arv sonen greve Edvard Ludvig Taube (1836-1894) gift med Elvira Ekerot (1852-1933)
genom arv dottern grevinnan Alice Taube (1878-1969) gift med friherre Casten von Otter (1876-1938)
genom arv sonen friherre Erland von Otter (1903-1989)
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR:
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, sidan 231, jämför identiska kandelabrar i Blå salongen på Rosersbergs slott
Gustaf Erik Adam Taubes far, Christian August Vilhelm Louis (1767-1801) var kammarherre hos drottningen från 1787 och hans hustru Johanna Vilhelmina Louisa Henrietta Pollet (1779-1857) var statsfru hos drottning Fredrika Dorotea Vilhelmina 1807-1812.
1066
2017-12-12