Khotan, antik ca 1880-1900
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
KHOTAN, antik ca 1880-1900, 236 x 127 cm, etikett " Ambolt 12.", hårt sliten, äldre lagningar, reducerade kortsidor
Litteratur: Lu Hongqi, Antique Carpets of China, (2003), jämför yttre bård, sidan 173, bild 72
PROVENIENS:
Mattan har tillhört Nils Ambolt (1900-1969) som deltog i Sven Hedins sista expedition 1927-33 till Centralasien, västra Kina och norra Tibet.
Han bidrog under expeditionen med geodetiska mätningar som ortsbestämningar, trianguleringar och tyngdkraftsmätningar. Dessa arbeten låg till grund för de kartografiska verk som expeditionen åstadkom. Ambolt har beskrivit sina asiatiska resor i boken Karavan (1935).
Nils Ambolt invaldes i Krigsvetenskapsakademien 1944 och i Vetenskapsakademien 1960.
1243
2017-12-12