Kittel, yngre vasatiden
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
KITTEL, yngre vasatiden, svenskt grytgjutararbete, gjutarmärkt, daterad 1625, brons/kopparlegering, med textband THENNA GRYTA HÖRER MIG NILS PERSSON SÖLFNER SPERRE OCH KIRIFIN MANNSDOTER TIL ANNO 1625, höjd 25, diameter 35 cm
Jämför snarlik gryta i Nordiska Museets samlingar, NM.0074753, inköpt 1893 från Jönköping
PROVENIENS:
Adelsmannen Nils Persson Silfversparre (1578-1644) till Kullebo, Flöxhult, Orranäs samt Flishult i Näsby socken, Jönköpings län, gift med Kerstin Magnusdotter (1600-1680) i hans andra gifte
1003
2017-12-12