Kittel, yngre vasatiden

Kittel, yngre vasatiden
Kittel, yngre vasatiden
Kittel, yngre vasatiden
Kittel, yngre vasatiden
Kittel, yngre vasatiden
Kittel, yngre vasatiden
Kittel, yngre vasatiden
Kittel, yngre vasatiden

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

KITTEL, yngre vasatiden, svenskt grytgjutararbete, gjutarmärkt, daterad 1625, brons/kopparlegering, med textband THENNA GRYTA HÖRER MIG NILS PERSSON SÖLFNER SPERRE OCH KIRIFIN MANNSDOTER TIL ANNO 1625, höjd 25, diameter 35 cm
Jämför snarlik gryta i Nordiska Museets samlingar, NM.0074753, inköpt 1893 från Jönköping

PROVENIENS:
Adelsmannen Nils Persson Silfversparre (1578-1644) till Kullebo, Flöxhult, Orranäs samt Flishult i Näsby socken, Jönköpings län, gift med Kerstin Magnusdotter (1600-1680) i hans andra gifte

1003

2017-12-12