Kolonnskåp, empire
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
KOLONNSKÅP, högklassigt arbete i empire, möjligen Wien, fristående, fanerat med mahogny, träskuren dekor, uppfällbar skiva med dold låsning, lådinredning, fronten med en låda, brännförgyllda beslag, oval nyckelskylt med palmetter, hörnen med kannelerade kolonner krönta med träskurna och förgyllda kapitäl, dörr med bakomliggande hyllinredning, nyckel medföljer, höjd 91, 45 x 42 cm, obetydliga fanérlagningar
1153
2017-12-12