Konsolbord, empire, av P.G. Bylander
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), konsolbord, göteborgsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, bakstycke med målad marmorimitation, reliefdekor av antikiserande oljelampa, sarg med godronnering, vinlövsbård, psykopomper, svärtad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 87, 87 x 63 cm, smärre slitage, ställvisa lagningar, enstaka dekorbortfall
1070
2017-12-12