Konsolbord, gustavianskt östersjöarbete

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

KONSOLBORD, gustavianskt östersjöarbete, sannolikt Åbo, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med pärlstav och infattade gouacher på papper med mytologiska motiv, hörnfleuronger, fronten med infattad medaljong i papier maché med motiv av Amor ridande på lejon, kannelerade ben med stiliserade tofsar, fotkryss med urna, skiva av carraramarmor, höjd 86,5, 108 x 49 cm, slitage, smärre skador, retuscher, skivan ej ursprunglig

LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler i svenska herremans hem, del III, Stockholm 1935, sidan 94f, jämför konsolbord i Nordiska Museets samlingar

1135

2017-12-12