Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med fascesknippe och blomsterfestonger, benanfanger med fleuroner, överkragade ben med akantus, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med centralt placerad urna behängd med blomsterfestonger, bladhölstrade benavslut, skiva av carraramarmor med kälning, höjd 83, 90 x 52 cm, smärre dekor- och förgyllningsskador, lagningar, en mindre dekordel kompletterad, skivan gammal men ej ursprungligen tillhörande

1134

2017-12-12