Konsolbord, sengustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

95000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

KONSOLBORD, två mycket snarlika, sengustavianska stockholmsarbeten, Jonas Frisks art, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, sarg med akantus och dukatsnitt, främre ben i form av bevingade fabeldjur, marmorerade baser, skivor av carraramarmor, höjd 87, 94,5 x 45 respektive 94 x 47 cm, smärre dekorskador, lagningar och retuscher, skivor ej ursprungliga samt med smärre kantlagningar och nagg

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför konsolbord sidan 130 & 226

1197

2017-12-12