Konsolbord, sengustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
95000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
KONSOLBORD, två mycket snarlika, sengustavianska stockholmsarbeten, Jonas Frisks art, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, sarg med akantus och dukatsnitt, främre ben i form av bevingade fabeldjur, marmorerade baser, skivor av carraramarmor, höjd 87, 94,5 x 45 respektive 94 x 47 cm, smärre dekorskador, lagningar och retuscher, skivor ej ursprungliga samt med smärre kantlagningar och nagg
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför konsolbord sidan 130 & 226
1197
2017-12-12