Konsolbord, sengustavianskt

Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt
Konsolbord, sengustavianskt

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med akantus och fascesknippen, främre ben i form av bevingade fabeldjur, bakre ben med dekor av fleuronger, palmetter och vallmokapslar, marmorerad bas, skiva av carraramarmor, höjd 87,5, 98 x 45 cm, smärre dekorskador, enstaka lagningar

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 130 & 226, jämför snarlika konsolbord

1071

2017-12-12