Konsolbord, sengustavianskt
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med akantus och fascesknippen, främre ben i form av bevingade fabeldjur, bakre ben med dekor av fleuronger, palmetter och vallmokapslar, marmorerad bas, skiva av carraramarmor, höjd 87,5, 98 x 45 cm, smärre dekorskador, enstaka lagningar
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 130 & 226, jämför snarlika konsolbord
1071
2017-12-12