Konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt, sarger med pärlstav, porfyrimiterande glas med dekor av fleuronger och bladornamentik, fronten med Mercurius ansikte, benen med à la greque, avsmalnande kannelerade ben med bladhölstrade fotavslut, skiva av carraramarmor, höjd 79, 93 x 48,5 cm, glas och dekorer med smärre skador och lagningar, skivan lagad samt ej ursprungligen tillhörande
1138
2017-12-12